Knihovna

Hawking zveřejnil svoji disertační práci

nyv, ČKT. Hawking zveřejnil svoji disertační práci. 2017

http://schema.lib.cam.ac.uk/PR-PHD-05437_CUDL2017-reduced.pdf

Disertační práci Stephena Hawkinga si během prvních hodin po zveřejnění stáhlo přes šedesát tisíc zájemců, což však univerzitní servery nevydržely a archiv vědeckých prací tak zatím není příliš dostupný.

Cambridgeská univerzita zveřejnila disertační práci z roku 1966 s názvem „Properties of Expanding Universes“ v rámci takzvaného „Open Acces“, tedy otevřeného přístupu k vědecké literatuře a odborným informacím.

Zájem o dílo jednoho z nejznámějších absolventů univerzity - teoretického fyzika Stephena Hawkinga - byl enormní. Univerzitní servery jej nevydržely a tak je archiv prací nyní jen omezeně dostupný.

Jakmile bude systém opět funkční, můžete si dílo stáhnout z této adresy.

„Je skvělé slyšet, kolik lidí již projevilo zájem o moji práci - doufám, že když k ní nyní budou mít přístup, nebudou nakonec zklamáni,“ prohlásil Stephen Hawking podle CNNještě předtím, než se stal archiv nedostupným.

Nyní čtyřiasedmdesátiletý Hawking, který je kvůli nemoci ochrnutý a neschopný řeči, vyjádřil přání, aby dokument lidem umožnil dívat se vzhůru ke hvězdám, ne dolů do země. Podle něj mají lidé přemýšlet o svém místě ve vesmíru a pokoušet se pochopit jeho smysl.

Vědec obhájil svou práci pod názvem Properties of Expanding Universes v roce 1966, kdy mu bylo 24 let.

Zdroj: https://technet.idnes.cz/disertacni-prace-hawking-0xo-/kratke-zpravy.aspx?c=A171024_113249_tec-kratke-zpravy_nyv

Diskuze

Pro přispění do diskuze je potřeba se přihlásit