Přehled informačních portálů

Sustaenable.eu - nový zdroj materiálů pro výuku jazyků s atraktivním tématem

Nový zdroj materiálů pro výuku cizích jazyků www.sustaenable.eu přináší téma trvalé udržitelnosti života do výuky cizích jazyků. Tvůrci aktivit vycházejí z předpokladu, že tato problematika ovlivňuje život každého z nás, a proto se jedná o ideální téma pro výuku jazyků. Každý z nás produkuje odpad, všichni musíme jíst a také se nikdo z nás nevyhne dopadu technologického rozvoje.

Otázky ekologie a udržitelného životního stylu vyvolávají živé diskuse a lidé na ně mají protikladné názory. I z toho důvodu se tvůrci projektu SustAEnable rozhodli zpracovat tuto problematiku do mnoha aktivit, které si učitelé mohou zdarma stáhnout a zpestřit s nimi výuku cizích jazyků.

Aktivity jsou umístěny v přehledné databázi, která umožňuje jednak prohlížení a také vyhledávání pomocí klíčových slov. Vstup do této databáze a mnoho dalších informací (včetně stručného návodu k databázi a metodické příručky pro učitele) najdete na oficiálním webu projektu. Metodická příručka poskytuje odpovědi na otázky, které mohou vyvstat v souvislosti s uvedením daného tématu do výuky.

Databáze obsahuje aktivity pro výuku angličtiny, němčiny, španělštiny, švédštiny a češtiny pro cizince. K dispozici je např. téměř 60 aktivit pro výuky češtiny pro cizince, 154 pro lektory angličtiny nebo 78 pro němčinu včetně přiložených instrukcí a potřebných materiálů (pracovní listy, texty, obrázky atd.) Aktivity byly testovány jak v běžných jazykových kurzech, tak i např. v rámci individuální či firemní výuky. Velmi dobrý ohlas měly např. aktivity, které naleznete např. pod názvy „Jak daleko je moje jídlo“, Rybář a jeho loď nebo „Hmyz – potravina budoucnosti?“, „Pravá cena růží“ či „Litr světla“ (k dispozici jsou i verze v jiných jazycích).

Cílovou skupinou jsou převážně dospělí či studenti středních a vysokých škol, ale většina aktivit je možné použít i pro žáky 2. stupně základních škol. Cílem projektu není přesvědčovat studenty o nutnosti změnit jejich životní styl, ale spíše o problémech informovat a diskutovat.

Projekt SustAEnable byl realizován v rámci programu Erasmus+ a financován z fondů Evropské komise. Spolupracovalo na něm 6 vzdělávacích institucí z Německa, Rakouska, Španělska, Švédska, Velké Británie a České republiky. Za Českou republiku se projektu účastnila společnost Educa – vzdělávací centrum s.r.o., která je akreditována u MŠMT a nabízí množství jazykových i jiných kurzů. Více informací o projektu v češtině naleznete právě na webu této instituce nebo můžete kontaktovat jednatelku PhDr. Evu Kořánovou na info@educa-jbc.cz.

V průběhu září 2016 budou všechny materiály zpřístupněné v konečné verzi. Přístup do databáze a všechny aktivity v ní jsou zdarma a bez nutnosti registrace.

Diskuze

Pro přispění do diskuze je potřeba se přihlásit