Revue DV

​Mám jedno předsevzetí: abych si po Vánocích žádné nemusel dávat!

Tomáš Langer

Už jste si někdy dali předsevzetí? Určitě ano, ostatně jako to dělá většina z nás každý rok. A podařilo se vám je naplnit? Beze zbytku? Pokud ne, zkuste to letos netradičně. Dejte si předsevzetí tak, abyste vlastně žádné po Novém roce nepotřebovali. Jak? Je to jednoduché: splňte je už před 1. lednem! Ale jak chcete zhubnout třeba nabraná vánoční kila ještě před tím, než si dáte první várku bramborového salátu? Těžko, co tak zkusit nějaké originální předsevzetí, ne jako každý. Třeba v oblasti vzdělávání.

Jako bych vás slyšel, milí čtenáři. Ale na vzdělávání není čas, mám hodně práce, nestíhám ani rodinu, natožpak přátele, koníčky. Ze života moc nemám, z práce domů a hned zas zpět. A pro boha, kde vzít ještě čas na vzdělávání?

Tak to zkuste pro jednou jinak. Přemýšlejte spolu se mnou. Co vám v životě bere nejvíce času, ale přitom vám to vadí? Je něco, co byste mohli dělat jinak, efektivněji, rychleji? Máte nápad, co dělat, aby vás život/práce lépe bavily?

A zkusili jste pro to něco udělat?

Ne vždy, ale často bývá jedním z možných řešení vzdělávání. Ale nepředstavujme si jej jako sezení ve školních třídách nebo o (možná něco lépe vybavených) učebnách vzdělávacích firem. Vzdělávat se (nebo lépe: učit se) můžete kdykoliv a kdekoliv. Máte jen pár minut cestou do práce? Nevadí, zkuste příště některou z těchto možností.

Kniha – tu přece známe všichni, ale co třeba audiokniha? Jste unavení z celodenního koukání do počítače a pročítání pracovních materiálů? Co si pohodlně lehnout, sednout s nohama na stole nebo se projít po blízkém parku. To by bylo přece skvělé, ne? No a co to zkusit s audioknihou v uších! Dnes můžete sehnat zajímavý obsah nejen zábavný (například beletrii), ale i naučný (týdeníky, časopisy) nebo dokonce vzdělávací. Jazyky či manažerské dovednosti můžete „pilovat“ se sluchátky v uších při jízdě vlakem, tramvají nebo klidně i v metru (nemusíte být online).

Časopis nebereme mnohdy jako zdroj poznání, ale spíše zábavy. A přece jsou to přece právě (odborné) časopisy, které přinášejí informace z oblasti našeho zájmu. Výhodou časopisů proti knihám je jejich aktuálnost (vycházejí zpravidla na měsíční bázi) a přitom uchovatelnost. Komu už se stalo, že jste si zkopírovali odkaz na zajímavou stránku a po čase jste klikli a – ouha! Stránka nenalezena... Nezapomeňte, že řada časopisů existuje i v online či PDF podobě, kde zas můžete snadno vyhledávat oblíbená témata díky známé vyhledávací funkci Ctrl + F.

Jasně, vzdělávat se lze i brouzdáním po odborných webech, ale teprve až zpracováním těchto informací se můžete skutečně něco užitečného dovědět a rozšířit tak svůj obzor. Neprojíždějte jen weby s prsem na skrolovacím kolečku. Zkuste informace z webů zpracovat „po svém“: přepište je vlastními slovy do Wordu či online dokumentu, připojte obrázky nebo videa. No dobře, občas něco zkopírujte (nezapomeňte i na zdrojový odkaz). A uvidíte sami, jak si informace mnohem lépe a rychleji zapamatujete!

Výčet zdaleka není úplný, vzdělávat se totiž můžete také díky rozhovorům se zajímavými lidmi. Ať už tím, že s nimi rozmlouváte osobně (ano, je to nejefektivnější), ale ne s každým se můžete jen tak potkat u kafe. Proto pro nás novináři dělají rozhovory s osobnostmi, které stojí za to poslouchat. Podobně můžete sledovat přímo prezentace (přednášky) osobností. Buď „live“ třeba na akademické půdě, konferencích či jiných událostech nebo v záznamu na webu. Zkuste známý světový portál TED.com nebo český MotivP.com/talks.

A jak to souvisí s předsevzetími?

Jak to, o čem je tento text, souvisí s předsevzetími? Až budete v tom předvánočním shonu mít pár minut či jen vteřin času zastavit se a přemýšlet o sobě a svém rozvoji, zkuste si dát předsevzetí udělat něco pro svůj vlastní rozvoj. Alespoň jednou týdně. Možností je řada: koupit si knihu a najít si na ni čas, stáhnout aplikaci s audioknihami a pravidelně se zaposlouchat, třeba před spaním. Alespoň hodinu týdně věnovat sledování zajímavých řečníků. Anebo můžete investovat více – koupit si klasický nebo online kurz. Nezapomeňte, že každá vložená koruna znásobuje vaši motivaci!

A něco pro ty, co na předsevzetí kašlou...

Hmm, nemáte rádi předsevzetí. Proč? Protože nikdy nevyjdou? Protože si je dává každý a vy chcete být jiní? Nebo máte slabou vůli?

No tak se nad nějaká ta budoucí předsevzetí povzneste úplně a... začněte hned! Vždyť o Vánocích máme zpravidla nějakou tu dovolenou a možná trochu klidu věnovat se... co pro jednou také sami sobě?


Autor: Mgr. Tomáš Langer, lektor, trenér a konzultant, expert EPALE

Diskuze

Pro přispění do diskuze je potřeba se přihlásit